Birge BETİL / Tasarımcı

1 Ekim 1978 de İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünü 1996 da bitirdi. Aynı Yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünü kazandı ve 2004 yılında mezun olan tasarımcı, İstanbul Devlet Opera ve Balesinde kostüm tasarım asistanlığı yaptı. Daha sonra tekstil sektöründe uzun yıllar tasarımcı olarak çalıştı.

”Sektörün bana göre olmadığını hissettiğim dönem  seramiği keşfettim. Seramik sanatçısı Mehmet Kutlu’nun atölyesinde seramik eğitimi aldım.Resim ise hayatımda her zaman vardı .Daha sonra hayat bir şekilde beni Bodrum’a götürdü ve Bodrum’un doğasında kendimi sanatımı daha güzel ifade edebiliceğimi hissettim. Bodruma geldiğimde çok değerli 3 arkadaşımla birlikte Yalikavak’ta Dirmil adlı sanat atölyemizde 3 yıl çalıştık. Bu dönemde aynı zamanda seramik eğitmenliği yaptım.Çeşitli karma sergilere katıldım. 4 Yıldır da Gümüşlük’te kendi atölyemde resim ve seramik çalışmalarımı sürdürmekteyim.”

.

.

.

Aslıhan Aksun / Tasarımcı

İstanbul, 1975 doğumlu. 20 yılı aşkın bir süre Bilişim sektöründe Pazarlama ve Satış üzerine deneyim kazanmış, aynı süreçte çeşitli felsefeleri incelemiş ve çeşitli temel felsefe seminerlerine katılmıştır. Farklı kültür ve felsefeleri incelerken Hint ve Tibet felsefesinden etkilenerek, içsel yolculuğunda mistizm ve spritüel duygularla beslenirken 2008 yılında Berlin’de Hollandalı üstad Francisco Antonio Carbonell Witte (Paco) ile tanışmış. İçsel derinliği olan Paco ile artan arkadaşlığı, Paco’nun Türkiye’ye taşınma kararına almasına vesile olmuştur. Paco ile birlikte Mandala sanatının yaygınlaşması için Kadıköy Moda’da Mandala adında bir atölye kurmuştur. Onun enerjisi ve öğretisi ile meditasyon amaçlı Mandala çizimleri yapmaya başlamış, Hint felsefesinden gelen bu aydınlanma yolunu Türkiye çapında yazılı/görsel medyada, ayrıca atölye ve workshoplar ile aktarmaya devam ediyor. Meditasyon ile başlayan bu yolculuğu sanatçı ruhu ile birleşince eserleri mimari, otel, tekstil ve kitap gibi farklı alan ve sektörlerde yer aldı.

Halen, 2014 yılında başlayan eğitmenlik yolculuğunda; kurumlarda, üniversitelerde, ana okullarında ve çesitli atölyelerde Mandala’yı tanıtıyor, dünyanın bir çok ülkesine Mandala Eğitmeni yetiştiriyor, farklı sektörlere tasarımlar üretiyor ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor.

İstanbul’da ki hayatın peşinden koşmaktan yorulan Aslıhan AKSUN, 5 yıl önce yaşamak için Gümüşlük’ü seçmiş. Ege dinginliğinde daha fazla ürettiğini, daha sağlıklı beslendiğini söylüyor. Ruh/Beden/Zihin üçgenindeki mutluluğunu gözlerinden okuyoruz.

Şehir hayatından köy hayatına geçişi için: Tereddütleri görmezden gelip “Ya nasip” dediğim an hayatım değişti. Hayata dair çok kere (ve bir çoğumuz gibi) maddi/manevi mücadeleci bir kişi idim. Benim anlayışıma göre kaygılar ve korkular düz yol’da engebe, viraj ve kaygan zemin yapıyorlar. Ne zaman ki bu konuda ruhsal bütünlük ile farkındalık yaşasak, yol duruluyor ve kendimizi bu karanlık içinde bulunan engebeli yoldan geri çekerek bir nehirde yaprak kadar özgür ve hafif hissetmeye başlıyoruz. İşte o his geldiğinde kendimizi iç’den parlatmaya başlıyor ve yol’a koyuluyoruz. Bu noktada her zaman derim ki “Hiçbirimiz olmuyoruz aslında. Ol’ma Yol’unda hem Yol Ol’uyoruz hem Yol’da.” diyerek açıklamasını tamamladı. 

e-mail : aslihanaksun@gmail.com

Belgesel link : https://youtu.be/1e460-Fm54M

Belgesel link : https://youtu.be/fC5unJ54Srg